Człowiek człowiekowi wyłupuje oko…

Człowiek człowiekowi wyłupuje oko…

Kilka dni temu Pan Poseł Grzegorz Braun zwrócił uwagę niżej podpisanego oraz kolegi Adama Kani z projektu Norymberga 2.0 na płaskorzeźbę wiszącą w korytarzyku prowadzącym do sali obrad Sejmu RP.

Pod płaskorzeźbą widnieje taki oto napis:

Płaskorzeźba „Prawica – Lewica / Myśl twórcza” ilustruje krystalizację wizji politycznych odrodzonej Polski, dynamikę życia parlamentarnego w II RP oraz wysiłek wkładany przez posłów w wypracowanie konsensusu w Sejmie.

No i proszę! My, prości ludzie, nie czytamy często ze zrozumieniem, ale obrazek do nas przemawia. A co na tym obrazku widać?

Jeden z „wkładających wysiłek w wypracowanie konsensusu” usiłuje drugiemu wyłupać oko, czyniąc wstępne przygotowania do ciosu z chirurgiczną precyzją. Pewnie chce go „oślepić blaskiem prawdy”. Lewicowiec z sadystycznym opanowaniem nasłuchuje, kiedy tamtemu chrupnie oko (być może nawet będzie chciał je złapać, jeśli odskoczy), a prawicowiec (czy nie trzyma on w swojej lewicy jakiejś małej kielni?) zgłasza się: Chłopaki, mnie też zabierzcie do tej zabawy!

Jan Szczepkowski, który jest autorem płaskorzeźby, to również wykonawca sarkofagu Józefa Piłsudskiego – w celach zawodowych zdejmował z denata pośmiertną maskę.

I tak, dziecko, Cyganka oraz sztuka – prawdę ci powie. To, co ocenzurowane w warstwie słownej, jakże często podawane jest bez ograniczeń, na przykład w dystopijnych filmach z Hollywoodu.

A żeby nie było, że my tylko o sztuce, w linkach poniżej owoc naszego pobytu w Warszawie z drugim numerem Zeszytów Norymberskich: konferencja prasowa oraz wywiad dla telewizji wRealu24. 

Piotr Heszen

Konferencja prasowa w Sejmie: Zeszyty Norymberskie nr 2

Wywiad dla telewizji wRealu24

Skrzynki podawcze i kontaktowe:

Krajowa Komisja Rewizyjna:

Komisja Rewizyjna Okręgów:

Sąd Dyscyplinarny:

Komitet Polityczny:

Rada Naczelna:

Sekretarz Generalny: