Dom zły – następne odcinki

Dom zły – następne odcinki

W późnym okresie PRL-u toczy się akcja polskiego kryminału Dom zły, a w jeszcze późniejszym okresie post-PRL-u toczy się akcja filmu kręconego z udziałem szerokiego grona statystów – nas wszystkich. To klasa „A”: połączenie tragi-farsy i horroru. Rabunek, wojna, propaganda.

Dom Literatury w Warszawie wypowiedział umowę wynajmu sali na premierę książek Posła Grzegorza Brauna i Redaktora Stanisława Michalkiewicza. Stało się to pod wpływem hasła rzuconego przez literata Cezarego Łazarewicza.

Ponieważ w życiu prywatnym jam sam nieraz i literat, chcę złożyć wyrazy uznania dla Postaci, które moim zdaniem powinny być regularnie obdzielane wieńcami laurowymi – w sferze literackiego słowa właśnie.

Czy ktoś opowiada ciekawiej niż Prezes Korony Grzegorz Braun? A czy jest ktoś inny w naszym nieszczęśliwym kraju, kto rzeczowość ciężkiej wagi potrafi okrasić tak lekkim dowcipem jak Stanisław Michalkiewicz?

Najważniejsze są czyny – co pokazuje przykład samego Zbawiciela – ale zaraz po nich plasuje się prawdziwościowa narracja, bo nasza religia jest zjawiskiem historycznym, dającym się opowiedzieć.

Przy okazji: ci wszyscy „oburzeni literaci” będą się pieklić na najmniejszy przejaw spiskowej teorii, jak to oni ją nazywają, a sami uczestniczą w spisku pełną gębą – co prawda jako mniej lub bardziej podrzędni aktorzy, a nie reżyserzy. Może nikt im jeszcze nie powiedział, że mogliby ją nazwać inaczej? Teatralną – na przykład? A nawet – szekspirowską?

Uhonorujmy ich, bo następne pokolenia mogą o nich zapomnieć, a bądź co bądź wystąpili w przedstawieniu. Poniżej lista – może nawet moglibyśmy im za pośrednictwem poczty lub osobiście podziękować?

Piotr Heszen

Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy twórczej – Zgromadzenie Fundatorów

Z ramienia Stowarzyszenia Pisarzy Polskich:

Anna Nasiłowska

Piotr Müldner-Nieckowski

Z ramienia Związku Literatów Polskich:

Marek Wawrzkiewicz

Zbigniew Milewski

Andrzej Żor

Z ramienia PEN Clubu:

Adam Pomorski

Iwona Smolka

Henryk Woźniakowski

Zarząd

Bogdan Baran – prezes (SPP)

Adam Pomorski – wiceprezes (PEN Club)

Marek Wawrzkiewicz – wiceprezes (ZLP)

Aldona Borowicz-Tchórzewska – członek (ZLP)

Beata Chmiel – członek (PEN Club)

Jan Cichocki – członek (ZLP)

Barbara Miecznicka – członek (PEN Club)

Anna Nasiłowska – członek (SPP)

Zbigniew Zbikowski – członek (SPP)

Video-relacja z wydarzenia

Skrzynki podawcze i kontaktowe:

Krajowa Komisja Rewizyjna:

Komisja Rewizyjna Okręgów:

Sąd Dyscyplinarny:

Komitet Polityczny:

Rada Naczelna:

Sekretarz Generalny: